Právě je úte dub 16, 2024 9:13 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Blender a import dwg
PříspěvekNapsal: pát kvě 27, 2011 11:38 am 
Offline
.............
.............
Uživatelský avatar

Registrován: ned srp 14, 2005 2:04 pm
Příspěvky: 2372
Bydliště: Klatovsko/Praha
Ahoj,
no já sem přišel na to že vsechny tyhle programy moc nejdou napřímo importovat do blenderu..
Mnohem výhodnější prostě je to nahodit do Maxe, a z něho to následně dát do blenderu přes nějakej klasickej formát :wink: kterej pracuje s meshem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Blender a import dwg
PříspěvekNapsal: ned kvě 29, 2011 4:02 pm 
Offline
 ...
 ...

Registrován: pon bře 12, 2007 2:46 pm
Příspěvky: 172
Bydliště: Brno a okolí
Obávám se, že těmi importními skripty si moc nepomůžeš. Předně Blender není CAD a převod modelu bude vždy ztrátový. Inventor běží na jádru, který pracuje s BREP NURBS plochami, případně CSG geometrií. Blender pracuje hlavně se sítí trojúhelníků (mesh), které ve většině 3D CADů slouží jen jako mezivrstva pro účely zobrazení na GPU. Nurbs plochy v Blenderu nejsou v současné době na takové úrovni, aby tyto data mohl zpracovat. Takže jediná cesta je teselace NURBS nebo CSG reprezentace a importování přes nějaký mesh formát. Ten DWG skript ve skutečnosti volá převodník do DXF, založený na OpenDWG a dále importuje jako DXF, přitom si nejsem úplně jistý, co dělá s případnou CSG reprezentací modelu.

Teselace se dá provést přímo v CADu, např. přes ten STL, který ale nemusí být nejvhodnější (zkus vrml). S Inventorem jsem už nějakou dobu nedělal, takže si nevybavuji jaké má exportní možnosti, ale obvykle se dá nastavit rozlišení teselace a tím velikost souboru.

Problém je v tom, že model má po teselaci obzvlášť hnusnou topologii, a jeho další editace je problematická. Dále Blender přepočítává při editaci a renderu normály trojúhelníků, ale převedené modely nemají spojité normály, a pokud se bývalé NURBS pláty vyexportují jako spojitý mesh, jsou při vyhlazení vidět artefakty jako černé plošky a nerovnosti povrchu.

Proto převod přes 3DS taky nejspíš nic nebude řešit, pokud tedy 3DS nenačte přímo NURBS a potom nepoužije nějaký jiný způsob teselace s heuristikou pro dosažení dobré topologie a rozdělením meshe podle plátů (jako edgesplit v Blenderu).

Jinak blokace dxf exportu v Autodesk produktech je pěkná, já používám starší verze AutoCadu, které to ještě uměly. Holt pokrok :). Podívej se na stránky Solidworksu. Měli tam modul pro ACAD, který rozšiřoval jeho exportní možnosti (samozřejmě tak, aby se to příliš nelíbilo Autodesku). Vypadá to divně, ale zřejmě marketing a konkurenční boj je asi důležitější, než opravovat chyby ve vlastním SW.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Blender a import dwg
PříspěvekNapsal: úte kvě 31, 2011 3:09 pm 
Offline
 ...
 ...

Registrován: pon bře 12, 2007 2:46 pm
Příspěvky: 172
Bydliště: Brno a okolí
Blender (a další grafické aplikace) a CADy mají společné jen to, že se pracuje v 3D prostoru. Jinak se tyto skupiny SW používají z principu úplně na jiný účel. Vzájemné propojení se odvíjí od importních a exportních možností a od toho jakou reprezentaci 3D dané SW podporují. Nevím naco ten Inventor používáš, ale patří do skupiny středních strojírenských 3D parametrických CAD a má proto uzpůsobené funkce. Obvykle jediný, pro jiný SW, použitelný export modelů z většiny CADů této skupiny je do step / iges. To jsou formáty analytických ploch a křivek a model přijde o parametričnost, strukturu prvků, většinu doplňkových CAD dat a obvykle i o informace o objemu.
Vlastní formáty těchto CADů nejsou zpětně kompatibilní ani sami se sebou. Export do meshe s dobrou topologií není většinou to, co by vývojáře CADů nějak trápilo.
Jako jedinou cestu přímého přenosu vidím ten stl. V Inventoru se pokus někde snížit rozlišení teselace, potom v Blenderu remove doubles, set smooth a edge split s nastavením úhlu odpovídající rozlišení teselace. Tak to řeším já, ale výsledek nic moc. Kdyby Blender pořád nepřepočítával normály a nechal importované, tak by šlo dělat rozumné rendery neupravené geometrie. Někde jsem viděl i upravenou verzi Blenderu, která to tak dělala, byla vyřešená cesta importu modelů z MOI, ale autor nezveřejnil patch.

Nebo zkus najít nějakou utilitu, která by teselaci ze stepu prováděla s rozumnější topologií. Dřív jsem se pokoušel něco najít, ale většina z nich zřejmě dělala stejnou minimalistickou teselaci jako CADy -- dlouhé úzké trojúhelníky a navíc nebyly nejlevnější. Jako alternativa je možná ještě teselace pro MKP výpočty (delaunay. triangulace) kterou umí některé preprocesory, ale potom to vypadá jako kdyby buď model přežvýkala kráva, nebo je zbytečně hustý.

K Solidworksu: Nemyslel jsem přímo CAD, ale rozšíření do Autocadu, které údajně umí obejít zákaz exportu do nižších verzí DXF a DWG. Vlastní Solidworks ti moc nepomůže, má sice víc exportních formátů (já na mesh používám vrml), ale ve všech je stejně zmršená topologie. SolidWorks totiž klasickou teselaci sloučí s jakousi mřížkou, a to výsledek ještě zhorší.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz