Právě je pát dub 26, 2024 5:09 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Blender pod Ubuntu
PříspěvekNapsal: sob dub 16, 2011 1:54 pm 
Offline
....
....
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 09, 2006 4:29 pm
Příspěvky: 233
Bydliště: Olomouc/Brno
Dobrý den,
potřeboval bych poradit, jak pod Ubuntu provozovat vynuceně starší verzi Blenderu, případně několik verzí. V linuxu jsem úplný začátečník... Jediné, co jsem zkoušel, bylo "Vynutit verzi" ve správci balíků Synaptic, ale u Blenderu byla dostupná pouze jedna - předposlední verze. Potřebuji tam rozjet verzi 2.42 nebo 2.43, hlavně kvůli pozdější absenci módu pro texturování a barvení faců...v Blenderu jsem totiž dlouho nedělal a aktuální verze je pro mě španělská vesnice :-) Napadlo mě provozovat windowsovské distribuce pod wine, ale to není zrovna elegantní...

Předem díky za každou radu :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Blender pod Ubuntu
PříspěvekNapsal: sob dub 16, 2011 2:07 pm 
Offline
-
-

Registrován: ned črc 22, 2007 1:59 pm
Příspěvky: 148
Bydliště: Litoměřice
Tady si můžeš stáhnout i to neprvnější verzi až po poslední :-) : http://download.blender.org/release/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Blender pod Ubuntu
PříspěvekNapsal: sob dub 16, 2011 2:26 pm 
Offline
....
....
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 09, 2006 4:29 pm
Příspěvky: 233
Bydliště: Olomouc/Brno
Díky za odpověď, ale já mám ještě trochu jiný problém... Vím, že má Blender svoje archivy, odkud můžu stáhnout jakoukoliv verzi, ale jsem úplný začátečník v linuxu a zatím jsem všechno sháněl přes repozitáře a nebo naservírované jako .deb... Vůbec nevím, jaký soubor stáhnout (je jich tam pro linux asi 6 od každé verze - static, dynamic, pro různé verze pythonu atd) a co s ním potom udělat... :-D Šel by některý z nich klasicky rozbalit a spustit tak jako u zazipované verze pro wondowsy?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Blender pod Ubuntu
PříspěvekNapsal: stř dub 20, 2011 6:57 pm 
Offline
 ...
 ...

Registrován: stř říj 11, 2006 7:41 pm
Příspěvky: 158
Bydliště: Brno
Vsak tam mas napsane ktere z nich jsou pro linux.
i386 znamena urceni pro 32-bitove systemy, static urcuje jestli balik obsahuje i potrebne knihovny, nebo je musis mit nainstalovane v systemu (v pripade Ubuntu je to v podste jedno) a pokud vyradis ze seznamu vsechny ty urcene pro wokna, OSX, a powerPC platformy tak jich tam moc nezbude. Verze pythonu je u blenderu 2.4x uplne jedno- python 2.3 i 2.4 je zcela zastaraly. Pripona *tar.gz je obycejny rozbalitelny archiv, cili rozbalis a muzes spoustet.

Tvuj hlanvi problem je ovsem v (z dostupnych informaci) nesmyslne potrebe pouzivat prehistorickou verzi. Onen "mód pro texturování a barvení faců" bude pravdepodobne vertex paint a ten je v nove rade 2.5x pritomen stejne jako v tech predchozich. Silne doporucuji se spise zamerit na nauceni pouzivani nove verze (neni opravdu nic tezkeho, zvlaste s temi tunami vyukovych materialu na netu) nez resit to obskurnimi cestami jako je pouzivani 2.4.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Blender pod Ubuntu
PříspěvekNapsal: stř dub 20, 2011 8:03 pm 
Offline
....
....
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 09, 2006 4:29 pm
Příspěvky: 233
Bydliště: Olomouc/Brno
Tak problém vyřešen... Po spuštění z terminálu jsem zjistil, že chybí nějaká knihovna (-> chyba -> při spuštěním dvojklikem chyba nebyla vidět a program hned spadnul -> myslel jsem si, že se dvojklikem pustit nedá a začal se hloupě ptát, jak ho pustit :) ). Po doinstalování oné knihovny blender běží (a dá se pustit stejně jako ve windows - dvojklikem na spustitelný soubor).

Jinak tou funkcí myslím UV/Face select. Při modelování pro hry jsem vůbec nepoužíval materiály. Vůbec nevím, jak se s nimi pracuje a jak se pro ně mapují textury.

Kromě toho, že jsem lenivý se učit je to také kvůli kompatibilitě. Každý rozjetý projekt by se měl začít i dodělat ve stejném blenderu, už se mi to párkrát dost ošklivě vymstilo... :roll: (Dělal jsem rok na obrovském projektu, pak jsem na něm měsíc dělal v novější verzi...po čase jsem zjistil, že má novější verze fyzikální bugy a starší verze soubor po novější nepřečte... :evil: ) Takže od té doby živím ke každému projektu jeho mateřskou verzi blenderu, ve které ho dotáhnu až do konce...

V poslední době v Blenderu pro zábavu jako dřív nedělám, teď mám nárazovou práci...docela velký projekt a docela málo času, víš jak :) ...tak než se něco učit, raději to udělám v tomhle pradědovi, na kterého jsem zvyklý, protože jsem s ním kdysi trávil rok života, a novinky se doučím v červnu...to už budu po matuře a budu mít konečně čas a duševní klid :-D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz