Právě je čtv bře 28, 2024 6:39 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob dub 16, 2005 1:14 am 
Offline
....
....
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 12, 2004 7:55 pm
Příspěvky: 747
Bydliště: Praha
Jeden úběžník

Obrázek


citace:

Předměty které vnímáme z boku, mají pravidelné vertikální i horizontální hrany. Všechny objekty, které jsou takto umístěny vzhledem k ploše obrazu mají jeden společný úběžní. Při pohledu do prostoru je snadné pochopit: určíme-li si nejdříve ve výši očí horizont a na něm uběžník, do kterého se všecby horizontály sbíhají


Naposledy upravil Blitz dne sob dub 16, 2005 11:57 pm, celkově upraveno 4

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 16, 2005 2:19 pm 
Offline
....
....
Uživatelský avatar

Registrován: ned lis 14, 2004 5:45 pm
Příspěvky: 709
Bydliště: Podivín
Jo, jestli můžu něco dodat:Záleží taky na tom, kam se položí úběžník, a obrázek může získat různou atmosféru (pohled zvrchu, ze spodu,...)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 16, 2005 11:41 pm 
Offline
....
....
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 12, 2004 7:55 pm
Příspěvky: 747
Bydliště: Praha
Dvojúběžníková perspektiva

Obrázek

citace:
Předměty, které vidíme z nárožního pohledu vzhledem k ploše obrazu mají dva nezávislé uběžníky, pro každou stranu předmětu jeden. oba úběžníky leží na horizontu a mohou být v různých vzdlenostech od předmětu podle toho, kolik z které plochy vidíme.


Naposledy upravil Blitz dne sob dub 16, 2005 11:56 pm, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 16, 2005 11:42 pm 
Offline
....
....
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 12, 2004 7:55 pm
Příspěvky: 747
Bydliště: Praha
Trojúběžníková perspektiva

Obrázek

citace:

Používá se tehdy, kreslí-li se nějaký objekt, který stojí příliš v popředí. Mužeme se dívat na motiv zdola nahoru nebo naopak, ale v obou případech je rovina obrazu skloněna do prostoru ve srovnání se svislou rovinou obrazu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 16, 2005 11:59 pm 
Offline
....
....
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 12, 2004 7:55 pm
Příspěvky: 747
Bydliště: Praha
no tak jsem to dal tak nějak dohromady...to vysvětlení je jen opsaná teorie, nevím jestli bych to dal nějak vlastním slovem líp dohromady, jestli by to ale někdo vědel líp, klidně upravím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned dub 17, 2005 12:01 am 
Offline
....
....
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 12, 2004 7:55 pm
Příspěvky: 747
Bydliště: Praha
dogfood píše:
Mne nie je jasný text. Čo je ubežník?


bod ke kterému ti to ubíhá, dle daného typu perspektivy tam muže být 1-3


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned dub 17, 2005 11:44 am 
Offline
....
....
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 12, 2004 7:55 pm
Příspěvky: 747
Bydliště: Praha
Trochu jsem to promáz, je to jen proto aby to bylo u sebe a zpřehlednilo se to...tudíž připomínky a diskuze samozřejmě vítana..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon dub 18, 2005 6:54 am 
Offline
 ...
 ...
Uživatelský avatar

Registrován: pát led 21, 2005 9:06 am
Příspěvky: 145
Bydliště: Blízko Plzně
Co se týÄ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon dub 18, 2005 7:13 am 
Offline
_
_
Uživatelský avatar

Registrován: ned črc 11, 2004 4:55 pm
Příspěvky: 1439
Bydliště: Prostějov/Brno
ahed píše:
Co se týče úběžníků a vůbec perspektivy, myslím, že nejlepší je podívat se na obraz od Leonarda da Vinciho. Je to takovej s tím velbloudem a schody (nějakej křesťanskej motiv, teď si blíž nevzpomínám). Někde mám doma jeho reprint a je to fakt hodně zajímavý vidět, jak takovej umělec postupoval při tvoření toho velkolepýho díla.

Zkuste google.


Zrovna DaVinci byl známej tím, že pravidla perspektivy zdaleka neprožíval a klidně je porušoval, když to potřeboval pro příběh obrazu (což je imho naprosto správný přístup)- třeba v jednom jeho obraze má Panna Maria v perspektivě málo zkrácenou ruku, takže kdyby ji narovnala, sahala by jí až někde ke kotníkům, ale v té falešné perspektivě to vypadá přesně tak, jak umělec chtěl.

Nicméně jeho obrazy bych jako nějakou učebnici perspektivy asi raději nebral :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon dub 18, 2005 12:49 pm 
Offline
 ...
 ...
Uživatelský avatar

Registrován: pát led 21, 2005 9:06 am
Příspěvky: 145
Bydliště: Blízko Plzně
Na druhou stranu ve 3D - pokud tvoříš statickej obraz - může špatná perspektiva působit taky dobře, navíc jde přece o přístup autora a jeho vkus.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon dub 18, 2005 1:05 pm 
Offline
_
_
Uživatelský avatar

Registrován: ned črc 11, 2004 4:55 pm
Příspěvky: 1439
Bydliště: Prostějov/Brno
Ahed: Předně se moc moc omlouvám, ale omylem jsem při odpovídání namísto Citovat kliknul na Upravit a napsal ten svůj příspěvek přímo do Tvého, namísto do odpovědi , odeslal jsem to a když jsem to zjistil, bylo už pozdě- cache byla prázdná, takže část Tvého příspěvku chybí :oops:

ahed píše:
Na druhou stranu ve 3D - pokud tvoříš statickej obraz - může špatná perspektiva působit taky dobře, navíc jde přece o přístup autora a jeho vkus.


Souhlas, ale to je už záměr (však jsem taky psal, že DaVinci dával přednost příběhu před technickou korektností a že si myslím, že je to určitě takhle správné) a záměrně porušovat pravidla perspektivy/kompozice apod. můžeš až když je bezpečně znáš a víš co a proč porušuješ. A k tomu aby člověk pochopil a zvládl třeba tu perspektivu by měl studovat to, kde je tenhle aspekt obrázku bezchybný-což jsou třeba ty Blitzovy obrázky výše nebo např. Crivelliho Zvěstování nebo když už DaVinciho, tak třeba Klanění tří králů.

Ale nejjistější to máš asi z učebnic, tam je ta perspektiva dělaná právě za tímhle konkrétním účelem, ne pro nějaké umění a skryté významy. Když tu perspektivu člověk pak umí, tak si s tím může úžasně hrát tím, že ji převrátí, nebo poruší jen na některých místech aby oklamal oko a způsobil pocit neurčitosti nebo závratě :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte dub 19, 2005 3:48 pm 
Myslím, že Giotto, byl jeden z prvních malířů, který začal používat lineární perspektivu.

Nicméně, Blitzovy obr jsou nanejvýše ilustrativní. Díky za připomenutí základů. :o


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon kvě 09, 2005 6:01 pm 
Offline
........
........
Uživatelský avatar

Registrován: stř bře 30, 2005 1:50 pm
Příspěvky: 1316
Bydliště: Praha
Jo je to suprově vysvětlený, mě jen vrtá hlavou jak určit délky "dozadu" k úběžníku, např když chci postavit dvě kostky zasebou ku úběžníku....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon kvě 09, 2005 6:33 pm 
Offline
_
_
Uživatelský avatar

Registrován: ned črc 11, 2004 4:55 pm
Příspěvky: 1439
Bydliště: Prostějov/Brno
xixixao píše:
Jo je to suprově vysvětlený, mě jen vrtá hlavou jak určit délky "dozadu" k úběžníku, např když chci postavit dvě kostky zasebou ku úběžníku....


Je to už dlouho, co jsem se tímhle zabýval, takže doufám, že si to pamatuju dobře, ale tohle byl základ, od kterého jsem si při počítání "z" souřadnice v lineární perspektivě odvodil všechno ostatní. Další možností je použít průmětnu, ale k té až někdy později (nebo někdo jiný) :)

Je to dělané od oka, takže mě nebijte, že to není úplně přesný, princip by tam ale měl být správně:

Úběžník- netřeba vysvětlovat

Distančník- je to bod, kde se sbíhají diagonály protínající čtverec

Pozorovatel- tento bod by měl být po vertikále spuštěné z úběžníku ve stejné vzdálenosti jako distančník na horizontu (na obrázku to není úplně přesně), takže všechny tyto body tvoří rovnoramenný pravoúhlý trojúhelník.


Přílohy:
distancnik.jpg
distancnik.jpg [ 52.88 KiB | Zobrazeno 6993 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned kvě 15, 2005 12:10 am 
Offline
........
........
Uživatelský avatar

Registrován: stř bře 30, 2005 1:50 pm
Příspěvky: 1316
Bydliště: Praha
Díky moc, ve středu máme kreslit perpektivní přírodní barák, tak se to bude hodit jako sůl...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz