Právě je čtv bře 28, 2024 6:10 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob srp 22, 2009 4:54 pm 
Offline
....
....
Uživatelský avatar

Registrován: stř kvě 25, 2005 3:23 pm
Příspěvky: 714
Bydliště: Pardubice
Hoj, měl bych dotaz - mám možnost koupit v podstatě identické notebooky IBM, s rozdílem v grafické kartě.

nVidia: NVS140 nebo FX360. Oboje jsou postavené na mobilních čipech řady 8xxx, které, jak známo, mají skrytou vadu, která často končí jejich zničením.

ATi: FireGL V5200 . Papírově velmi výkonný čip, ale nevím, jak pojede s Blenderem.

Doporučili byste spíš riskovat a jít do nV (ntb má jen 12 měs. záruky - až půjde GPU do kytek, tak pro mě nenávratně), nebo riskovat problémy ATI vs. Blender? Máte někdo FireGL?

díky, lz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob srp 22, 2009 6:00 pm 
Offline
..........
..........
Uživatelský avatar

Registrován: stř črc 21, 2004 3:09 pm
Příspěvky: 1749
Bydliště: Ostrava
Já bych dal Blender na flešku a šel ho vyzkoušet na ten s tou Atinou. Vadné notebooky - nebrat!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon srp 24, 2009 5:41 pm 
Offline
....
....
Uživatelský avatar

Registrován: stř kvě 25, 2005 3:23 pm
Příspěvky: 714
Bydliště: Pardubice
Pitris: to bude asi nejrozumnější řešení. Udělám si výlet za prodejcem na Vysočinu :))

Hledal jsem nějaké statistiky poruch pro 8. generaci mobilních G-F, ale kde nic tu nic. Mlha. nV vyplácí výrobcům $200 za každý postižený notebook, protože reklamace = výměna motherboardu. Selhává všechno od 8200GS až po nejvyšší Quadro čipy.
O tom, že je to vážný problém, svědčí i to, že spousta výrobců na nV 8x a 9x zanevřela a osazuje jenom ATi - např. Lenovo ThinkPad T/R 400/500 řady s nV prostě nekoupíte.

Druhá věc, která mě trápí, jsou ovladače ATi pro Linux - označit je za "poněkud horší" je eufemismus :))


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon srp 24, 2009 6:19 pm 
Offline
..........
..........
Uživatelský avatar

Registrován: stř črc 21, 2004 3:09 pm
Příspěvky: 1749
Bydliště: Ostrava
lz píše:
Druhá věc, která mě trápí, jsou ovladače ATi pro Linux - označit je za "poněkud horší" je eufemismus :))

Tak tohle už bych dnes tvrdil spíš šeptem. :lol: Skupiny kolem Ati ovládačů (jak opensource tak i closed source) dělají v poslední době skvělou práci a pokrok je vidět (nVidia se může chytat za nos). Pokud máš novou Ati, nemyslím si, že bys udělal vyloženě špatně. Podpora starších kousků je ale bídná a lepší už asi nebude.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon srp 24, 2009 6:32 pm 
Offline
....
....
Uživatelský avatar

Registrován: stř kvě 25, 2005 3:23 pm
Příspěvky: 714
Bydliště: Pardubice
Právě že FireGL V5xxx je přes dva roky stará, vychází tuším z X1600? (nevím to jistě). Situaci kolem Linuxu a ATi sleduju zatím spíš okrajově, ale zaznamenal jsem, že některé karty už nejsou podporovány oficiálním ovladačem a s open-source nefungují 100%ně, co se výkonu týče v porovnání s Windows.
Jestli by totiž opensource ovladače byly stejné "kvality", jako je v současnosti (Ubuntu 9.04) Intel driver, tak to teda potěš koště. Výkon oproti Windows sotva poloviční (spíš třetinová), TV Out nefunkční, spotřeba a teploty vyšší. Týká se všech Intel onboard GPU, které mám po ruce - 915, 950, X3100 i X4500.

Ale nejspíš přesto půjdu do ATi, s tím, že v nejhorším dál zůstanu u Win Vista jako jediného použitelného 64bit OS. IBM T61p vypadá jako dobrá volba :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon srp 24, 2009 7:24 pm 
Offline
..........
..........
Uživatelský avatar

Registrován: stř črc 21, 2004 3:09 pm
Příspěvky: 1749
Bydliště: Ostrava
Intel drivery se v Ubuntu Jaunty fakt vyloženě po***
Asi to není chyba jen týmu Ubuntu, problémy mělo více dister, ale je to ostuda.
Intel dělal na ovládačích hodně změn, a nějak se to prostě nepovedlo. Intel drivery jsou ve vývojové verzi Ubuntu mnohem stabilnější a výkonnější.

Vem si s sebou na flešce třeba i Slax nebo Ubuntu. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon srp 24, 2009 11:45 pm 
Offline
....
....
Uživatelský avatar

Registrován: stř kvě 25, 2005 3:23 pm
Příspěvky: 714
Bydliště: Pardubice
Tak ještě než jsem se vydal na výlet do HB, zabavil jsem sestřenici její ThinkPad s ATi X1400, a ve Windows XP (nic jiného jsem nemohl zkusit - zakázaný boot z DVD a zaheslovaný BIOS) šlapal Blender velmi slušně. S cca 2,5M poly EC135 šlo relativně plynule otáčet, na takové vymoženosti už nejsem zvyklý :)) .

Jinak pro případné adrenalinové sportovce: podobně jako u nV GeForce, i u ATi Radeon-u existuje možnost s pomocí trochy toho votuningu vyrobit z běžné karty FireGL. U některých z prvních karet s čipem R600 to má největší výhodu v tom, že se aktivují do té doby zamčené stream procesory. Na čipu jsou přítomné a funkční, ale SW je to ošetřeno tak, že jsou aktivní pouze na FireGL kartách.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz