Právě je čtv bře 28, 2024 4:56 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Blender Memory Management
PříspěvekNapsal: čtv čer 18, 2009 12:05 pm 
Offline
..
..
Uživatelský avatar

Registrován: úte kvě 19, 2009 8:07 am
Příspěvky: 31
Zdravím,

předně se omlouvám, pokud je tento dotaz opět špatně umístěn, ale dle nápověd nevím, kam by to jinam mělo patřit.

Každopádně - zcela nechápu systém memory "chozrasčotu" (chápej správy paměti) v Blenderu. Proč ukazuje horní lišta údaj o spotřebě paměti, který je dle "spráce úloh" úplně jiný, a to třeba i s rozdílem přes 1GB!? Dnes časně ráno jsem renderoval scénu, u které Blender psal v horní liště údaj o spotřebě něco kolem 150MB, ovšem dle správce úloh jsem se nedostal pod 1.1GB, tudíž lehké zvýšení rozlišení či složitosti scény by už vedlo k pádu programu kvůli překročení 1.5GB hranice. Na internetu jsem našel následující...

Link: http://www.gidhome.com/support_team/gid3gb/index.html

...jde o navýšení alokace paměti na jeden program až na 3GB, což by samo pomohlo mnoha uživatelům používájícím 32bit systém (64bit už má integrovanou neomezenou alokaci paměti pro 64bit programy). Z toho všeho vyplývají dva dotazy.

a) Má někdo s tímto /3GB flagem zkušenosti a je funkční třeba i na fluid-sim? (dle info z jiných fór funkční je, ale o simulaci kapaliny jsem zmínku nenašel)
b) Proč si Blender ve skutečnosti vezme mnohem více paměti než je napsáno na liště a dá se to nějak snížit?

Co se týče dotazu b), šlo o scénu, která obsahuje jediný objekt (pokud někdo zná DVD CreatureFactory, tak je to scéna, kde je pouze ta příšera), a scéna má něco málo přes 3MB. Nemohu ji sem poslat, protože by šlo jistě o porušení autorských práv (DVD je komerční produkt). Zde tedy několikero údajů k pamětovému managementu:

1) Při alokaci paměti pro scénu před samotným výpočtem zabere Blender cca 250-300MB (příprava dat)
2) ShadowBuffer a ostatní post-process výpočty před renderem zaberou pár MB
3) Při samotném výpočtu se alokace šplhá neskutečným způsobem (cca 100MB/s!) nahoru a skončí někde u 1.3GB
4) Pokud výpočet vypnu pomoci ESC, paměť renderu zůstane stále alokována!

Vzhledem k bodu 4) mi právě není zcela jasné, k čemu právě tato paměť slouží, a proto mám pocit, že by se snad mělo dát docílit ji omezit či vypnout (pokud by šlo třeba o nějaký FX). Paměť před výpočtem (bod 1) ) se totiž uvolní.
Tuto paměťovou spotřebu bych třeba chápal u vysokého rozlišení pro FluidFX, kde probíhá šílený výpočet pro nevídané množství polygonů, které se samo zvyšuje s rozlišením kapaliny, ale proč u scény, kde je jediný NEMĚNNÝ objekt???

Pokud si s tímto někdo víte rady, nebo znáte alespoň důvod pro toto "chování", rád se poučím. Jinak doufám, že bude mnou uvedený link na /3GB flag přínosem, protože ohlasy z jiných fór jsou pozitivní - Blender poté dokáže skutečně alokovat až 3GB paměti i na 32bit systému (dle uživatele vyzkoušeno cca 2.7GB bez problémů), a to údajně i s podporou Swap paměti (virtual RAM na disku)!

Předem díky za info a šťastné Blenderování.

Sincerely, JayM


PS: Při doplnění /3GB flagu do systému mi po restartu wokna nahlásí chybovou hlášku ve smyslu "nenalezeno MOM.integration či některá ze součástí" - WEB jsem prohledal, avšak neúspěšně :-( ... nevíte někdo náhodou, o co jde?


1 problem SOLVED

Nyní už tedy pouze zpět ke flagu /3GB, o nemž bych se rád něco od místních uživatelů dozvěděl, a zvláště ohledně výše zmíněného MOM.integration erroru. Pokud s tím někdo má zkušenosti a dokáže flag přidat do systému aniž by dostal chybovou hlášku, rád bych se s ním podělil o zkušenosti. Na netu jsem našel také něco o tom, že to snad nemusí na každé konfiguraci chodit, ale "neověřeno".
Co se týče renderu oné "paměť žeroucí" scény, tak jsem si nevšiml, že Blender do sebe tahá z DVD TGA textury o velikosti téměř 0.5GB!!! Tímto se tedy omlouvám za chaos, i když i tak to souvisí s oním flagem, jelikož bych pro rendering potřeboval na 32bit systému více paměti na program.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz