Právě je čtv bře 28, 2024 7:17 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Aký linux?
PříspěvekNapsal: sob srp 04, 2007 4:46 pm 
Offline
.....
.....

Registrován: sob srp 20, 2005 5:03 pm
Příspěvky: 539
Tak sa prave rozhodujem, že prejdem uplne na free soft. Takze linux. Otazka je, ktory je najlepsi? Bude linux podporovat vsetek hardware? respektive daju sa najst niekde ovladace? ide mi o to, ze mam (budem mat) TV tuner Leadtek, a ten ma podporu zatial len vo win. DIk moc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob srp 04, 2007 5:09 pm 
Offline
..........
..........
Uživatelský avatar

Registrován: stř črc 21, 2004 3:09 pm
Příspěvky: 1749
Bydliště: Ostrava
TV karta: http://www.abclinuxu.cz/forum/show/170766
Do toho Linuxu ne tak hrrrrr. Radeji pouzivej dual boot - tedy Widle a Tucnak na jednom disku. Pokud Ti neco nepujde v Linuxu, vzdy to muzes udelat ve Win a naopak. Smazat Widle a nevedet o Linuxu nic je cesta do pekel - respektive aby ses zaradil mezi ty, kteri na Linux plivou... U me ten prechod zabral asi 3 roky - pomalu, nic jsem nehrotil. Linux si klidne nainstaluj. Uc se, Googli, hledej, ptej se. A ono se to povede. Uvidis.
Hodne lidi si mysli, ze o PC vi uplne vsechno, ale na Linuxu zjisti, ze vi mozna hodne i Windows. Je to proste jiny system. Chce to trpelivost. Nikdo se expertem nenarodil.. A jake distro? Doporucuji Ubuntu, Kubuntu, OpenSuse, Madriva, Fedora. Klidne vyzkousej vsechny a pak si vyber.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob srp 04, 2007 6:37 pm 
Offline
.....
.....

Registrován: sob srp 20, 2005 5:03 pm
Příspěvky: 539
No jasne ze wokna necham, hlavne koli drteniu hier(kym sa nieco nezmeni a nepojde to pod linuxom). Dozviem sa niekde aky je rozdiel medzi jednotlivymi distribuciami, niekde prehladne napisane, co je pre koho urcene a tak? d.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob srp 04, 2007 8:28 pm 
Offline
..........
..........
Uživatelský avatar

Registrován: stř črc 21, 2004 3:09 pm
Příspěvky: 1749
Bydliště: Ostrava
http://www.distrowatch.cz/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_dis ... %AD_Linuxu
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1079
http://proc.linux.cz/kde-ziskat.html
http://www.cetoraz.info/pavel/index.sht ... uci-Linuxu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 27, 2007 3:07 pm 
Offline
.....
.....

Registrován: sob srp 20, 2005 5:03 pm
Příspěvky: 539
Tak som sa nakoniec rozhodol pre mandrivu, aspon na zaciatok. A zmazal som Xpcka, inak by som stejne asi robil vsetko v nich. No ak je to s linuxom skutocne tak, ze prechod nan musi tak dlho trvat a je tak narocny, tak to samo o sebe vravi za to, ze wokna su uzivatelsky privetivejsie. Inak sa mi mandriva paci, trochu ma vsak sklamalo, ze soft dodavany s nou (asi obecne s linuxom) je sice bohaty co sa tyka kvantity, ale bohuzial uz nie kvality (su to len prve dojmy, ale ked to stale vyhazduje nejaku chybu, tak to proste tak nejak nie je ono).

Len mala otazka-nech som akokolvek prechadzal howto pre wine, proste som nepochopil com mam robit. Mozete mi niekto poradit. Inak je niekde nejaky link na tutorial pre prikazovu riadku? dik


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 27, 2007 3:15 pm 
Offline
666
666
Uživatelský avatar

Registrován: ned čer 27, 2004 5:34 pm
Příspěvky: 968
Bydliště: Prostějov
Není to sice Mandriva, ale za to krok za krokem...

http://www.pctuning.cz/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=25&Itemid=42


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 27, 2007 4:13 pm 
Offline
..........
..........
Uživatelský avatar

Registrován: stř črc 21, 2004 3:09 pm
Příspěvky: 1749
Bydliště: Ostrava
kracho: Hele, nechci Ti kazit radost, ale ty XPcka sis mel jeste nejakou dobu nechat. Nechci Te podcenovat, ale osobne neznam experta, ktery by byl schopen prejit jednoho systemu na druhy plynule a ihned. Fakt neznam! Jsem odpurce takovych "hura akci", i pro Tve vlastni dobro, protoze to je perfektni cesta, jak se dostat na seznam tech, co na Linux plivou jen proto, ze jej nedokazali poradne nainstalovat a pouzivat.
Co se tyce otazek na Linux, tak jsi na spatnem foru. Ne, to neni o tom, ze bych Ti nechtel poradit, ale proto, ze pro Madrivu urcite existuje ceske forum a dotazy zacatecniku nezridka byvaji primo ve FAQ.
Dale pak takove obecne dotazy typu: "potrebuji nejaky tutorial na prikazovou radku"... jsou jich miliony. Staci se zeptat Googla. Ale to je fakt strasne obecne polozeny dotaz. Ani nevim, jaky shell (tzv. prikazovou radku) pouzivas. Predpokladam Bash.
To neni nic proti Tobe, nechci Te urazit tim, ze Ti konkretne neodpovim, ale ber, ze je to spise dobre. Ty potrebujes neco konkretniho a ja Ti muzu vysypat 10 odkazu a ni jeden Ti nebude vyhovovat. Hledej, zkousej a klidne se ptej, ale konkretne! A fakt zkus jine forum (Madrivu). Jsem si jisty, ze na Tvoje otazky jiz nekdo odpovedel drive, nez jsi se vubec zeptal
:wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 27, 2007 5:39 pm 
Offline
.....
.....

Registrován: sob srp 20, 2005 5:03 pm
Příspěvky: 539
Pitris: neboj ja sa neurazim. Podobnu odpoved som aj ocakaval. nemam vsak neomedzeny pristup k netu, skor obmedzeny. Viem, ze google hlada dobre ale nepovie mi co sa na tych strankach nachadza, preto sa pytam skusenejsich. Na tomto fore sa pytam preto, ze je tu vacsia ochota uz len z dovodu, ze sa trochu pozname, a na mandriva fore dostanem na svoje trivialne otazky najskor odpoved rtfm. na mnoho programov som sa takto vrhol, napr wme,blender a zatial sa mi to osvedcilo. Stejne poslednu dobu pouzivam len free programy ako je vlc player, blender, gimp...
SirThomas-dik.

edit: a keby som tej prikazovej riadke rozumel, dam konkretnejsi priklad. Proste ma zaujimaju prikazy, co ktory znamena, pripadne syntax a tak. (ani ja neviem aky shell pouzivam-proste nejaky default z mandriva free).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 27, 2007 6:08 pm 
Offline
......
......
Uživatelský avatar

Registrován: pon čer 05, 2006 8:34 pm
Příspěvky: 909
Bydliště: Liberec
posledni dobou se zacina pro zacatecniky a nekdy i u pokrocilych s linuxem dost ujimat Ubuntu, Kubuntu a Xubuntu
Ubuntu : Gnome desktop enviroment - zaklad.. http://www.ubuntu.com/
Kubuntu : KDE desktop enviroment - nekteri rikaji, ze se vic podoba win, me se nezda.. ja ho mam a vyhobuje mi.. http://www.kubuntu.org/
Xubuntu : Xfce Desktop environment - na strankach pisou, ze ma mensi pozadavky na PC.. http://www.xubuntu.org/
Desktop enviroment je vpodstate akorat jine gui, koukni na to.. myslim, ze skoro vsechny distribuce pod linux maji i liveCD nebo liveDVD.. funguje to tak, ze se ti Linux nabootuje z CDcka nebo DVDcka, takze si muzes vyzkouset gui a par zakladnich programu.. Kubuntu a Ubuntu to ma urcite.. nevim jak s Xubuntu..
jeste neco : http://www.phoronix.com/scan.php?page=a ... =650&num=1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srp 27, 2007 7:02 pm 
Offline
..........
..........
Uživatelský avatar

Registrován: stř črc 21, 2004 3:09 pm
Příspěvky: 1749
Bydliště: Ostrava
kracho: Bohuzel vetsina otazek je RTFM... Az budes v Linuxu guru, rad odpovis na nejakou otazku novacka, rad odpovis i podruhe mozna potreti, ale vsadim se ze vic jak po 10-ti odpovedich na tu samou otazku, take pises jen RTFM. Ono vetsina dotazu je spise o lenivosti tazatele.
Pokud mas omezeny pristup k netu, tak nezbyva, nez pozadat nejakeho kamarada, ktery Ti ze zacatku pomuze. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte srp 28, 2007 6:58 pm 
Offline
.....
.....

Registrován: sob srp 20, 2005 5:03 pm
Příspěvky: 539
Pitris: diky za snahu, nemusis mi to vysvetlovat ako decku. Kazdopadne som sa na linux vykaslal, nepodarilo sa mi pripojit kameru, bluetooth, ani tv tuner...Nech to je akokolvek dobry OS, toto je pre mna zatial priorita. Dva systemy nechcem, linux som chcel preto, lebo sa mi nepaci politika microsoftu, nie preto ze by mi wokna nevyhovovali. Nejde mi ani o soft, az bude mat linux perfektnu HW podporu, nainstalujem si ho, a bez wokien. Takze diky vsetkym.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte srp 28, 2007 8:35 pm 
Offline
..........
..........
Uživatelský avatar

Registrován: stř črc 21, 2004 3:09 pm
Příspěvky: 1749
Bydliště: Ostrava
Na tohle proste nemuzu nereagovat.
kracho píše:
Pitris: diky za snahu, nemusis mi to vysvetlovat ako decku.

Tim si prave nejsem jisty. V jedne vete odporujes vete jine. Bud mi nerozumis nebo to spatne vysvetluji.
kracho píše:
Kazdopadne som sa na linux vykaslal, nepodarilo sa mi pripojit kameru, bluetooth, ani tv tuner...Nech to je akokolvek dobry OS, toto je pre mna zatial priorita.

Chyba cislo 1. Zjistit si kompatitibilitu HW
Nic specialniho. Google a ne vice nez hodinka hledani (vsechen HW). Je to prave "levny" HW, kde vyrobce kasle na poskytovani specifikace o vlastnich ovladacich ani nemluvim. Ja jsem prave proto drzel Widle nekolik let - dnes si kompatibilitu overuji dopredu - pred koupi a nelituji. Navic neverim, ze by Ti ani jeden ze jmenovaneho HW nefungoval. Spise ses na to vykaslal...
kracho píše:
Dva systemy nechcem,

Uz to pisu podruhe. Neznam experta, co by presel ze dne na den. Nemyslim, ze jsi vyjimka. Dva systemy vidim jako samozrejmost alespon na mesic ci dva
kracho píše:
linux som chcel preto, lebo sa mi nepaci politika microsoftu, nie preto ze by mi wokna nevyhovovali.

Druhy nejhorsi duvod, proc prechazet. Nedivim se, ze Linux u Tebe neuspel.
Touto vetou jsi nerekl, proc Linux. Rekl jsi jen, proc ne Win.
kracho píše:

Nejde mi ani o soft, az bude mat linux perfektnu HW podporu, nainstalujem si ho, a bez wokien. Takze diky vsetkym.

Ta podpora neni nejhorsi a rok od roku je lepsi a lepsi. Joooo kde jsou ty casy, kdy jsem kompiloval jadro jen k vuli podpore zvukovky... Dnes maji uzivatele doslova vsechno pod nosem. Jen to chce malinko pro to neco udelat.
Hele, ja na Tebe nechci utocit, ze jsi se na Linux vykaslal. Kazdemu vyhovuje neco jineho (Tobe Win), me jen mrzi, ze se zde objevuji tak ukvapene zavery mimo jine o spatne podpore HW (nerikam, ze je spisckova). Jenze to je prave relativni. Muj scanner si na Vistach ani neskrtne (alespon co vim) na Linuxu v pohode, podpora C2D byla Linuxu nativne v dobe, kdy na XPcka se musela nejak instalovat podpora desek (vim jen z manualu)aby vubec instalator nabootoval a Visty si jeste ucuravaly do plinek, me to bezelo ihned - nativne. Kde je ta lepsi podpora? Odpovim si sam, je to relativni.
Tenhle thead je fakt ucebnicovy priklad jak na Linux neprechazet. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte srp 28, 2007 9:39 pm 
Offline
.....
.....

Registrován: sob srp 20, 2005 5:03 pm
Příspěvky: 539
za1.: nebudem si kupovat HW podla OS, podla mna najvacsia blbost.
za2.: ak donesie kamos nejaky externy hw a ja ho nebudem moct pripojit,tak taky OS je mi na nic
za3.: asi som sa nepresne vyjadril s tym netom, ja ho nemam vobec, akurat v praci, a nemam cas ani chut o to niekoho ziadat
za4.:ake ine dovody? soft pouzivam stejne len svoj vybrany (nezavisle na platforme), vacsia bezpecnost? ta u mna zatial nehraje rolu
za5.: HW podpora sa stale zlepsuje...ano, a az bude na takej urovni ako ja potrebujem potom budem mat linux.
za6.:ja zatial hovorim o XP, len pre upresnenie.
za7.:ak nie je mozne prejst na linux hned,a je skutocne vyuzitie PC je zavisle na woknach je to len ukazka, ze to este nie je dokonaly system tak ako ho vsetci chvalia, s cim suvisi aj
za8.:nepoznam ziadneho linuxoveho priaznivca, ktory pracuje bez wokien.(a to poznam dost machrov)
za9.: myslis ze mam na kazdu blbost "trosku casu" aby som to hladal niekde na netu? trocha casu+trocha casu+este trocha casu=celkom dost casu.

Bojim sa ze linux je zatial len take hranie sa a experimentovanie, pripadne sa da urcite velmi dobre vyuzit na urcitu specificku cinnost. Coz v praxi bezneho uzivatela znamena dost prace, casu a penazi. Tento thread nie je ukazkou toho ako na linux neprechadzat ale ukazkou toho co mozno linuxu chyba, a ci by sa mohol uberat.

Ad ukvapene:ano ukvapene som sa rozhodol skoncovat s Xpckama, to je fakt.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte srp 28, 2007 10:24 pm 
Offline
.........
.........
Uživatelský avatar

Registrován: sob pro 25, 2004 1:45 pm
Příspěvky: 1517
Bydliště: Mělník
kracho: k bodu 7 - nejde o to,že by se nedalo přejít na linux hned...ono to jde,ale musí mít člověk alespoň dopředu nějaké informace...pokud je nemá,může se právě kdykoliv přepnout do win a informace si najít - pokud mu nefunguje net v linuxu,nebo pokud mu něco nejde v lin,tak to může udělat ve win,než si podmaní ten daný program v lin...

Je to o tom,že linux používá úplně jinou koncepci...a ani windows se nedá naučit přes noc...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř srp 29, 2007 12:10 am 
Offline
.....
.....

Registrován: sob srp 20, 2005 5:03 pm
Příspěvky: 539
hele ja sa nechcem hadat, ja by som skutocne rad pouzival linux, ani nevravim, ze sa da nieco naucit za noc, len mi proste vadi, ze kazdy program, ci hw so sebou prinasa urcite obavy, ci to na linuxe pojde a ak ano, tak ako to rozbehat.
Ja skutocne nie som nejaky profik (iked sa ucim myslim rychlo), len nechcem nelegalny soft, a nechcem si stale za nieco priplacat (viz wokna) inak mi na OS fakt az tak nezalezi (ovladanie je, a to plati o kazdom softe, len o uceni).


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz